University of California, Riverside

Alumni Awards of Distinction Recipients

Distinguished Alumnus Award

  • 2016 Shola Lynch, M.A. ’95 History
  • 2015 Byron Pollitt ’73 B.A. Economics
  • 2014 Michael Devirian B.A.’66 Physics
  • 2013 Virginia Phillips ’79 B.A. History
  • 2012 Marigold Linton ’58 B.A. Psychology
  • 2011 Susan Elizabeth George ’70 B.A. English, ’73 T.C.
  • 2010 Robert Del Grande ’81 Ph.D. Biochemestry
  • 2009 Gary McCord ’71 B.S. Economics
  • 2008 David H. Song ’92 B.S. Biomedical Sciences
  • 2007 Ed Blakely ’60 B.A. History
  • 2006 Richard R. Schrock ’67 B.A. Chemistry
  • 2005 Derick W. Brinkerhoff ’69 B.A. Anthropology, ’75 M.Admin.
  • 2004 Tina S. Nova ’82 Ph.D. Biochemistry
  • 2003 Oliver A. Ryder ’68 B.A. Biology
  • 2002 Robert B. Horsch ’74, ’79 Ph.D. Biology, Genetics
  • 2001 Neil Campbell ’75 Ph.D. Biology
  • 2000 Tim D. White ’72 B.S. Biology, Anthropology
  • 1999 Michael Martin Nieto ’61 B.A. Physics
  • 1998 Ronald E. Neumann ’66 B.A. History, ’67 M.A. Political Science
  • 1996 Yolanda T. Moses ’75 M.A., ’78 Ph.D. Anthropology
  • 1995 Frank L. Bidart ’62 B.A. English
  • 1994 Donald R. Huffman ’66 Ph.D. Physics
  • 1993 Thomas C. Patterson ’60 B.A. Anthropology
  • 1992 Kenneth W. Goddard ’68 B.S. Biochemistry
  • 1991 Guenter Ahlers ’59 B.A. Physical Sciences
  • 1990 Charles F. Gay ’68 B.S., ’79 Ph.D. Chemistry
  • 1989 Judith Walker ’70 M.A., ’71 Ph.D. Psychology
  • 1988 Arthur D. Riggs ’60 B.A. Chemistry
  • 1987 Henry Ramsey, Jr. ’60 B.A. Philosophy
  • 1986 Charles E. Young ’55 B.A. Political Science

Outstanding Young Alumnus Award

  • 2016 David Gutierrez ’04 B.S. Business Administration
  • 2015 Michael Nduati ’01 B.S. Biomedical Sciences
  • 2014 Shah Selbe ’04 Chemical Engineering
  • 2013 Ernesto (Ernie) Rios ’07 M.B.A.
  • 2012 Steve (Shaohui) Chen ’05 M.S. Computer Science, ’07 MBA Management
  • 2011 Nakul Dev Mahajan ’02 B.A. Sociology
  • 2010 Andre Quintero ’96 B.A. Political Science
  • 2009 Cindy Le ’99 B.S. Biomedical Sciences
  • 2008 David R. Cocker, III ’96 B.S. Environmental Engineering
  • 2007 Daniel Goldmark ’94 B.A. Music
  • 2006 Ravish V. Patwardhan ’93 B.S. Biomedical Sciences
  • 2005 Lloyd E. Levine ’92 B.A. Studio Art
  • 2004 Stephen Warren ’91 B.S. Biomedical Sciences
  • 2003 Rigoberto González ’92 B.S. Humanities and Social Sciences Interdisciplinary (English/Creative Writing)
  • 2002 Darin P. Anderson ’89 B.S. Business Administration, ’91 M.B.A Management,
  • 2001 John M. Gibson ’91 B.S., ’93 M.S. Computer Science
  • 2000 Paul U. Niwa ’92 B.A. Economics
  • 1999 Stephen Breen ’92 B.A. Political Science
  • 1998 Ruben Barrales ’84 B.A. Political Science and Administrative Studies
  • 1996 Darren L. Johnson ’84 B.S. Biomedical Sciences
  • 1995 Dowain A. Wright ’82 B.S. Biochemistry
  • 1994 Daniel Jacobo ’86 B.A. Chicano Studies and Art
  • 1993 Craig V. Smith ’83 B.S. Biomedical Sciences
  • 1992 Jeffrey G. Scott ’85 Ph.D. Entomology
  • 1991 Sally V. Fox ’82 M.S. Pest Management
  • 1990 Anne B. Myers ’80 B.S. Chemistry
  • 1989 Hollister Hartman ’82 Ph.D. Population Biology
  • 1989 Ronald D. Hays ’79 B.A., ’81 M.A., ’84 Ph.D. Psychology
  • 1988 Cynthia Quinn ’75 B.A. Dance
  • 1987 Roger Luebs ’74 B.A. Economics
  • 1986 Michael P. Huerta ’78 B.A. Political Science

Alumni Service Award

  • 2016 Ofelia Valdez-Yeager ’69, T.C. ’71 Spanish
  • 2015 Mary Figueroa ’79 B.A. Chicano Studies & Political Science
  • 2014 William Kroonen ’60 B.A. Spanish
  • 2013 Ronald Stovitz ’64 B.A. Political Science
  • 2012 Christine Sato-Yamazaki ’92 B.S. Business Administration
  • 2011 Vernon Crowder ’73 B.A. Psychology, ’75 M.Admin
  • 2010 Rickerby Hinds ’94 B.A. Humanities & Social Sciences
  • 2008 James E. Baldwin ’60 B.A. History
  • 2007 Jean Easum ’75 B.S. Mathematics
  • 2006 Charles “Chuck” Cole, ’70 B.A. Political Science
  • 2005 David C. Willmon ’85 B.A. History
  • 2004 Markell W. Kohn ’59 B.A. Zoology
  • 2003 Lee C. McDougal ’74 B.A. Psychology and Black Studies
  • 2002 Sylvia Martin-James ’73 M.A. Education
  • 2001 William R. DeWolfe ’58 B.A. Political Science
  • 2000 Rod Pacheco ’80 B.A. Sociology, Political Science
  • 1999 Madonna J. Hoffman ’82 B.A. Liberal Studies
  • 1998 Craig G. Blunden ’72 M.Admin. Administration
  • 1996 John. W. “Fred” Bryant ’61 B.A. Zoology
  • 1995 Judy A. Field-Baker ’58 B.A. Art History
  • 1994 Albert L. Page ’56 B.A. Chemistry
  • 1993 Frank M. Usher ’67 B.A. Political Science
  • 1992 George B. Beattie (posthumously), ’58 B.A. Political Science
  • 1991 Joel Y. Bryan ’64 B.A. Psychology
  • 1990 Leon Braddock (posthumously), ’73 B.A. Sociology
  • 1989 Bart R. Singletary ’86 B.A. Political Science
  • 1988 Charles D. Field ’58 B.A. Economics
  • 1987 Donald P. Brithinee ’68 B.A., ’70 M.A., ’71 Ph.D. Mathematics
  • 1986 S. Sue Johnson ’62 B.A. History

Community Service Award

  • 2008 Katherine A. Wright ’81 M.Admin.
  • 2005 Tracy L. Kahn ’87 Ph.D. Botany
  • 2004 Wylie W. Hoffman (posthumously) ’83 B.A. Political Science
  • 2003 Benita B. Roberts ’86 B.A. Social Sciences
  • 2002 Pamela S. Clute ’71 B.A. Mathematics, ’78 M.A., ’82 Ph.D.  Education
  • 2001 Kathleen Gonzales ’74 B.A. Mexican-American Studies and History
  • 2000 Frank Heyming ’73 B.A. Political Science, Urban Studies, and Economics
  • 1999 Inge Pelzer ’75 B.A. Human Development and Liberal Studies, ’78 Ph.D. Education
  • 1998 William H. Plummer ’67 B.A. Political Science
  • 1996 Gabriel A. Mendoza ’88 B.A. Spanish
  • 1995 Edward B. Cowan, Jr. ’58 B.A. Biology
  • 1994 Pauline Mazetti McGuigan ’64 B.A. History
  • 1993 William H. Bonnett III ’69 B.A. Political Science
  • 1992 Lois J. Carson ’75 M.A. Education
  • 1991 Nicholas H. Goldware ’70 B.A Economics
  • 1990 Art Pick ’59 B.S. Social Sciences
  • 1989 Manuela G. Sosa ’66 B.A. Biology

Public Service Award

  • 2008 Tod Burnett ’85 Political Science/Administrative Studies
  • 2005 Stanley L. Sniff, Jr. ’80 B.A. Philosophy
  • 2004 Barbara E. Kerr ’68 B.A. English
  • 2003 Christopher E. Angelo ’72 B.A. Social Services
  • 2002 Christopher Fichtner ’77 B.S. Psychobiology
  • 2001 Herbert  R. Fischer ’76 M.Admin., ’83 Ph.D. Education
  • 2000 Amy S. Harrison ’72 B.A. Psychology
  • 1999 Rev. William A. Greenlaw ’65 B.A. Social Sciences
  • 1998 Gale M. Morrison ’74 B.A. Psychology, ’79 Ph.D. Education
  • 1996 Carol W. Williams ’64 B.A. Zoology
  • 1995 Lawrence A. Lacey ’75 M.S., ’78 Ph.D. Entomology
  • 1994 Gerilee Gustason ’60 B.A. English
  • 1993 Carole Nagengast ’75 B.S., ’78 M.A. Anthropology
  • 1992 E. Dollie Totaro Wolverton ’57 B.A. History
  • 1991 Gary J. Clarke ’69 B.A. Political Science and Economics
  • 1990 Kay Ceniceros ’77 B.A. Urban Studies, ’79 M.Admin.
  • 1989 Steven W. Clute ’71 B.A. Social Sciences

Honored Alumni Award

BCOE

  • 2007 Brian Hawley ’89 B.S., ’91 M.S. Computer Science
  • 2006 Brian K. Bender ’89 B.S. Computer Science

CNAS

  • 2007 William Fenical ’68 Ph.D. Chemistry
  • 2006 James C. Carrington ’82 B.S. Plant Science

CHASS

  • 2007 Joel Reynolds ’75 B.A. Political Science
  • 2006 Ann E. Maxwell ’66 B.A. English & Evan L. Maxwell ’65 B.A. Political Science